GÖNÜLLÜ OLMAYA NE DERSİNİZ?
 

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

European Voluntary Service (EVS), Türkçe adıyla Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) 18-30 yaş  arasında gençlerin; ülkeleri dışında bir sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olmalarına olanak sağlayan bir gençlik programıdır. AGH Gönüllüsü olarak gençler, gittikleri ülkelerde, o ülkenin yerel halkına katkıda bulunurken yeni yetenekler elde eder, yeni diller öğrenir ve farklı kültürleri keşfedebilirler.

Başvuruda bulunmak için gönüllünün 18-30 yaşları arasında olması yeterlidir. Dil bilme ya da belli bir eğitim seviyesinde olma zorunluluğun da yoktur. Bunun yanında, gençler Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne katıldıklarında, gönüllülük esasları çerçevesinde başvuru ücreti ödemez, giderlerin neredeyse tamamı AGH standartları çerçevesinde Avrupa Birliği tarafından karşılanır.

Bu hizmetin bir artısı da Youthpass Sertifikasıdır. Her genç, gönüllülüğü sırasında kazandığı yeterlilik ve becerileri belgeleyen Youthpass adlı sertifikaya sahip olur. Youthpass, gönüllülük hizmetinde bulunmuş olan gençlere iş görüşmelerinde ve yeni bir eğitim kurumuna başvuru süreçlerinde önemli bir avantaj sağlar.

Namık Kemal Üniversitesi 22.04.2015 tarihi itibariyle, Gençlik Programı Avrupa Gönüllü Hizmetini yürütmekte Gönderen ve Koordinatör kuruluş olarak akreditedir. 2 ay ile 12 ay arasında Avrupa’da gönüllü olarak hizmet vermek isteyen gençler, özgeçmişleri ve motivasyon mektuplarıyla birlikte Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurabilirler.


İletişim

evsinfo@nku.edu.tr
 

Youthpass Sertifikası Nedir?

Avrupa Komisyonu, Gençlik Programı ile elde edilen deneyim sonucunda, gönüllülere Youthpass sertifikası verir. Bu sertifika, katılımcıların bireysel öğrenme, uyum sağlama ve gelişme sürecini yansıtır. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne katılan gençler, bu sertifika ile iş görüşmelerinde ve eğitim hayatlarının başvuru süreçlerinde önemli bir avantaja sahip olurlar.

Bu sertifikayı almaya  hak kazanmak için gönüllünün (Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru, başvurunun kabulünden sonra) Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni hedeflenen sürede bitirmesi yeterlidir.

Daha fazla bilgi için;
www.youthpass.eu

 

AGH Başvuru Formu için tıklayınız.

 

FAYDALI BELGELER

40 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti

Youthpass Kılavuzu

Örnek Youthpass Sertifikası

AGH Akreditasyon Belgesi

 

DETAYLI BİLGİ VE İLETİŞİM

Detaylı Bilgi İçin

https://www.facebook.com/groups/1685047388390088/?pnref=lhc

http://eurodesk.ua.gov.tr/

http://www.ua.gov.tr/

http://ec.europa.eu/youth/programme/mobility/european-voluntary-service_en.htm