2014-12-18

AKTS Etiketi ve Erasmus Kalite Ödül TöreniAvrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi (AKTS), Diploma Eki (DE) ve Erasmus Kalite Etiketi Ödül Töreni 17 Aralık 2014 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 1. Müsteşarı Francois BEGEOT ve Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut KAMİLOĞLU' nun katılımlarıyla gerçekleştirilen törende AKTS, DE ve E- Kalite belgesi almaya hak kazanan üniversitelere ödülleri verildi.

AKTS Etiketi nedir?
Farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören yükseköğretim öğrencilerinin derslerinin tanınırlığını sağlayan AKTS, uzun vadede kredi notlandırma konusunda Avrupa düzeyinde standartlaşmayı ve Avrupa bütünleşmesinin eğitim boyutunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Erasmus Beyannamesine sahip olan ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygun şekilde hayata geçiren üniversitelere başarılı bulunmaları halinde Avrupa Komisyonu tarafından AKTS etiketi verilmektedir. 2013 yılı başvuruları kapsamında Avrupa genelinde toplamda verilen 47 AKTS etiketinin 16'sı Türkiye'deki yükseköğretim kurumları tarafından alınmıştır. 2013 yılında AKTS etiketi alma oranında Türkiye ilk sırada yer almaktadır.

Törende ilk olarak üniversitemiz adına Rektör Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK’e Avrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi Ödülü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 1. Müsteşarı Francois BEGEOT tarafından takdim edildi.

Törende ayrıca Rektörümüz Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK’e Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut KAMİLOĞLU' tarafından “Personel Ders Verme Hareketliliği” faaliyeti kapsamında üniversitemizin göstermiş olduğu başarıdan ötürü, Erasmus hareketlilik faaliyetlerinde iyi uygulama örneği olarak öne çıkan üniversitelerimize, bu yıl ilk kez verilen verilen “Erasmus Kalite Ödülü” takdim edildi.